Jak správně vybrat stěrače (a prodloužit jejich životnosti)?

jak-spravne-vybrat-sterace-1015-328

Z auta sotva vidíte ven přes šmouhy na čelním skle? Slyšíte při stírání nepříjemné škrábání? Stěrače nestíhají pod náporem silného deště? Nejspíš přišel čas na výměnu stěračů.
 
Jak vybrat správné stěrače, které budou navíc sloužit co nejdéle? Na Autodoplňky-obchod.cz to je jednoduché, stačí si na této stránce vyfiltrovat pasující kousky pro svůj model a ročník auta. 
 
Více informací o jednotlivých stěračích, včetně několika tipů na prodloužení jejich životnosti pak najdete na následujících řádcích. 

Rozhodující parametry při výběru stěračů

Při nákupu by vás měly zajímat hlavně tyto vlastnosti:

  • délka
  • provedení
  • kvalita

Pojďme si na následujících řádcích jednotlivé parametry rozebrat trochu blíže.

1. Délka stěračů

Nevhodná délka stěračů zásadním způsobem ovlivňuje jejich funkci. Příliš dlouhé stěrače se o sebe budou vzájemně blokovat, navíc mohou poškodit sloupky po obvodu skla. Příliš krátké zase neobsáhnou dostatečnou plochu a výhled může ztěžovat nesetřený pruh.

Potřebná délka stěračů se liší podle typu vozu. Údaj o vhodnosti na konkrétní auto uvádí výrobce, vodítkem vám také mohou být tabulky dostupné na internetu. Vašemu vozu by také mělo odpovídat správné uchycení. Pokud přece jen zakoupené stěrače nesedí, je možné k nim pořídit speciální adaptér.

U nás na Autodoplňky-obchod.cz máme stěrače rozdělené přímo podle značek, typů a ročníků aut. Jednoduše tak vyberete ten správný kousek na své auto.

2. Provedení stěračů

Klasické ramínkové stěrače sestávají z pryže uchycené na kovovou lištu. Opotřebovaná pryž se snadno mění, tento typ stěračů je také až o polovinu levnější. Nevýhodou je ale jejich nízká životnost – lišta má sklony ke korozi – a horší výkony při stírání.

Proto tento typ ve stále větší míře nahrazují ploché stěrače, ve kterých je pryž uchycená přímo do lišty ramen. Tyto stěrače, často označované jako tzv. „flat“, stírají rychleji a spolehlivěji, za chodu lépe přiléhají na sklo a garantovaná je také větší životnost. Navíc na autě lépe vypadají.

U většiny řidičů tak zvýšený komfort při užívání plochých stěračů rozhoduje v jejich prospěch i přes mírně vyšší pořizovací cenu.

3. Kvalita stěračů a jejich životnost

Šetřit na nákupu stěračů se podle nás příliš nevyplatí. Nekvalitní stěrače nedostatečně stírají, mají nízkou životnost a vysokou hlučnost. Podobně vám nedoporučujeme ani levné univerzální stěrače, které v konečném důsledku nemusejí dokonale odpovídat konstrukci žádného auta.

Značkové stěrače jsou naproti tomu z výroby kalibrovány tak, aby na vůz opravdu pasovaly. Dokážou spolehlivě setřít i větší nečistoty při jízdě extrémně zabláceným terénem. Jejich životnost se navíc může protáhnout i na několik sezon, s čímž u méně kvalitních variant raději moc nepočítejte.

Rozdíl v ceně přitom není nikterak závratný.

Obecně je doporučováno stěrače měnit alespoň jednou za rok, ideálně dokonce dvakrát – na začátku a na konci zimní sezony. Kvalitní kousky ale zpravidla vydrží samozřejmě více.

Jako známku toho, že byste měli stěrače vyměnit, berte nedostatečně stírané okno nebo zanechávání stop při stírání.

Jak prodloužit životnost stěračů?

Ani sebevíce kvalitní stěrače nevydrží nešetrné zacházení. Proto máme na závěr několik tipů na správnou údržbu i chování, které prodlouží jejich životnost:

  • Lišty pravidelně omývejte. Stačí měkká houbička a obyčejná voda s mýdlem.
  • Ztvrdlou gumičku někdy stačí vyměnit za novou bez nutnosti nakupovat celý stěrač.
  • Aby se pryž během zimy zbytečně rychle neopotřebovala, zledovatělé sklo vždy nejdříve ošetřete škrabkou. Přimrzlé stěrače od skla neodtrhávejte násilím.
  • Do ostřikovačů zakupte kvalitní směs, která není agresivní vůči plastovým a gumovým částem. Nádržku ostřikovačů mějte vždy plnou.
  • Nikdy nestírejte nasucho, gumičky se o ztvrdlé nečistoty snadno poškodí.

S výběrem toho správného stěrače rádi pomůžeme osobně. Stačí se nám ozvat na e-mail info@autodoplnky-obchod.cz, nebo na telefon 732 147 896.